Piráti nastoupí proti jedné z bašt českého hokeje 7.8. na jeho ledě. Pro domácí indiány to bude teprve druhé utkání po nástupu na led. V tom prvním si poradili s Mladou Boleslaví, vyhráli 3:2. To Chomutov už má za sebou zápas v European Trophy proti Slovanu Bratislava (5:6 sn) a proti kladenským Rytířům (5:1). Kdo zvítězí v úterý 7.8. ???
Plzeňští indiáni v úvodním přípravném duelu nové sezóny dokázali zvrátit nepříznivý průběh zápasu, když ještě v 58. minutě prohrávali o gól, ale brankami Sedláčka a Kováře nakonec zvítězili. Premiérový gól v dresu plzeňského áčka vstřelil Tomáš Pacanda, který tak načal účtování nového ročníku.
Něco o prvním zápase Plzně:Sestava Plzně z prvího přípravného zápasu:
Svoboda (od 30. minuty Mazanec) – Frolo, Slovák, Jeřábek, Růžička, Boháč, Mozík, Ruprecht – Pletka, Kovář, Kratěna – Dvořák, Heřman, Balej – Pacanda, Sedláček, Gulaš – Lev, Pitule, Petruška.
K prvnímu přípravnému duelu si plzeňští indiáni pozvali na domácí led Bruslaře z Mladé Boleslavi. Pro čerstvého prvoligistu to byl již druhý přípravný duel sezóně, ten předchozí skončil k jejich nelibosti porážkou.
Plzeň vstoupila do utkání aktivněji, nicméně na hráčích stále bylo znát, že je to první utkání po dlouhé letní pauze. Pochopitelně. Za svou snahu však byli hráči odměňovani potleskem fanoušků, kterých si kvůli parnému letnímu dni i kolizi venkovního zápasu fotbalové Viktorie v předkole Evropské ligy nenašlo do ČEZ Arény tolik, jak jsou hokejisti zvyklí. Přesto se utkání hrálo v přiměřené fanouškovské kulise a plynulo i v přátelském duchu, co do dění na ledě. Po bezbrankové první třetině se do střeleckých statistik poprvé za A tým plzeňských indiánů zapsal Tomáš Pacanda. Mladá Boleslav po vedoucím gólu modrobílých nijak nezkrotla, ba naopak. Jakoby ji inkasovaný gól správně nabudil a Středočeši ještě před přestávkou srovnali po střele Martina Koudelky z mezikruží. Domácí se i nadále snažili více než jejich soupeř, ale vedení se jim ne a ne vrátit. Svůj díl odpovědnosti na tom měly nepřesnosti, ten zásadnější však putoval na dres Romana Willa, gólmana Bruslařů, který se na plzeňském ledě prezentoval nejedním dobrým zákrokem. A tak hosté podpořeni jistotou za svými zády zničehonic udeřili. Útok po pravé straně zakončil přesnou střelou Miroslav Škumát mezi tělo a ruku plzeňského gólmana. Indiány však inkasovaná branka také nabudila a ti předvedli výborný obrat, který by si jistě rádi také zopakovali v ostré sezóně. V 58. minutě po spolupráci s Gulašim zamířil přesně Pavel Sedláček a střelecký festival plzeňské mladé krve zakončil o minutu později reprezentant Jan Kovář. Bruslaři vyzkoušeli všechny běžné nástroje, aby alespoň vyrovnali. Odvolali gólmana, vybrali si oddechový čas, ale na Mazance, který těsně před koncem vytáhl dva důležité zákroky, byli krátcí. A tak si vybojované vítězství v horkém srpnovém dni nakonec připsala domácí Plzeň.
Něco málo z historie plzeňského hokeje:
Odbor ledního hokeje vznikl při Viktorii Plzeň v roce 1929 a právě tento moment se považuje za počátek dnešního klubu. Stadión s umělou ledovou plochou byl otevřen v roce 1950 a již o rok později hostil prvoligová utkání. Tým se v soutěži rychle pevně zabydlel a mohl nastoupit cestu vzhůru. K úplnému vrcholu se začala Plzeň přibližovat po spojení všech týmů první ligy do jediné skupiny. V roce 1957 tak přišlo první 3. místo. Útok Šašek – Vinš – Václav si navíc odjel na mistrovství světa do Moskvy pro bronzové medail.
Novodobá historie:
V první sezóně samostatné české soutěže se tým zachránil poměrně rychle a v dalších dvou sezónách proniknul do play off. Podobně jako o deset let předtím však nevyhrál ani jedno utkání. V roce 1996 se do útoku po 6 letech zahraničního angažmá vrátil čerstvý mistr světa z Vídně Jiří Kučera, který pečetil titul ve finále proti Kanadě gólem do prázdné brány. Zklamání ze sezóny po 11. příčce však bylo veliké. V roce 1998 si dva odchovanci klubu obránce Jaroslav Špaček a Straka domů přivezli na krku zlaté olympijské medaile z Nagana. Sezónu plzeňského týmu poznamenala neuvěřitelná chyba brankáře Dušana Salfického, který si zcela zbytečně vyjel pro puk mířící mimo bránu a pár sekund před koncem čtvrtého čtvrtfinálového utkání si ho za nerozhodného stavu srazil do brány. Sparta Praha tím vyrovnala stav série na 2:2 a páté utkání na vlastním ledě pak vyhrála. Na sklonku ledna 1999 se v Plzni konalo Utkání hvězd, při němž vytvořil domácí obránce Josef Řezníček nepřekonatelný rekord v přesnosti střelby, když trefil čtyři terče v rozích branky čtyřmi střelami. Ve čtvrtfinále však Plzeň ztroskotala na Třinci.
V následující sezóně Plzeň Třinci čtvrtfinálovou prohru oplatila. Mohla se tak těšit se na sérii proti Vsetínu, který v základní části ve všech čtyřech zápasech porazila a celkově proti němu měla jako jediný tým za dobu trvání české extraligy kladnou bilanci. Semifinále ovšem vyznělo jednoznačně pro obhájce titulu k velké nelibosti plzeňských fanoušků, kteří se vůči vsetínským projevovali až nenávistně. Pro titul mistrů světa si do Petrohradu odjeli Salfický a útočník Martin Špaňhel. Hned trio odchovanců (brankář Zdeněk Šmíd, útočník Milan Kraft a obránce Jan Chotěborský) se v té době již těšilo z prvního zlatého kovu, který dobyla naše reprezentace lednu na mistrovství světa juniorů v ledním hokeji. Odchovanec Petr Sýkora v dresu New Jersey Devilsnaopak poprvé v tomto roce potěžkal Stanley Cup. Plzeň po 3. místě postihl opět výpadek. Po roční absenci se s obměněným kádrem vrátila do play off v roce 2002, ale ani výhoda domácího prostředí v prvních zápasech jí proti Vítkovicím nebyla nic platná. Po další absenci v play off se Plzeň postarala v roce 2004 o jeden velký šok v několika podobách. Nejprve se šťastnou výhrou v prodloužení zbavila Českých Budějovic, které tímto výsledkem poslala blíže směrem k baráži. Posléze rozhodla o vlastním postupu do play off jasnou výhrou v posledním kole nad přímým sokem z Kladna, se kterým pak měla stejný počet bodů ale lepší vzájemnou bilanci. A k dovršení všeho jako první tým z 8. místa v historii vyřadila ve čtvrtfinále vítěze základní části z Pardubic. Výrazný podíl na všech zmíněných výsledcích měl příchod brankáře Romana Málka ze Slavie. V sezóně hrané za přítomnosti hráčů z NHL skončila Plzeň opět se stejným počtem bodů jako osmý tým tabulky, ale tentokrát ji díky vzájemným zápasům Litvínov přeskočil a do play off nepostoupila. V týmu se objevili obránci Špaček a Pavel Trnka a útočníci Straka, Kraft a vítěz posledního Stanley cupu Martin Cibák. Diváci se v prosinci mohli potěšit utkáním plzeňského mužstva s týmem hvězd NHL putujících Evropou, které domácí prohráli 3:8.
Léto 2008 přineslo po pěti letech další velké změny. Ze zámoří se definitivně vrátil nejslavnější odchovanec Plzně – Martin Straka. A nikoli jen jako hráč, ale též jako generální manažer a posléze prezident klubu. Pod vedením nového kapitána Plzeň končí sedmá po základní části, v play-off vyřadí v předkole Třinec (3:2 na zápasy), ve čtvrfinále Pardubice (4:3 na zápasy – rozhodují gól dal M.Adamský v 87.minutě 7.zápasu). V semifinále ale končí pouť Plzně na hokejkách Slavie. Celkově tedy Plzeň obsadila 4.místo.
2009/10 – jeden z nejúspěšnějších ročníků v historii plzeňského hokeje vůbec. Před sezónou se k týmu připojilo trio Kanďanů – dva útočníci Bomersback se Scofieldem a jeden obránce O´Brien. Tři naprosté neznámé vytvořily skvěle pracující rovnici s nově přichozím trenérem Marianem Jelínkem, kterému asistoval Milan Razým. Základní část se nedá popsat jinými slovy než jako naprosto snová. Odměna přišla přesladká. Již dvě kola před koncem základní části bylo jasné, že se HC Plzeň 1929 stane prvním držitelem Prezidentovy trofeje pro vítěze základní části. V play-off bohužel přišlo rozčarování. Plzeňané po dlouhých pauzách způsobených olympijskou přestávkou a předkolem play-off narazili na rozjeté divoké šelmy z Liberce. Po prvních dvou zápasech to bylo 2:0 pro Plzeň ale pak se parta okolo Martina Straky zasekla a projela čtyři zápasy v řadě.
Tím pádem skončila ve vyřazovacích bojích a celkově obsadila 5.místo. 2010-11 = Divná sezóna. Plzeň nebýt odpočtů tak by měla jistotu play-off a nemusela by do předkola. V předkole nestačila na Litvínov a tím její pouť skončila. Jedním z hlavních důvodu bylo,že hráči ztratili příliš sil při dohánění bodového odpočtu. Poslední sezóna byla pro Plzeň vcelku úspěšná. V základní části utekli se Spartou zbytku soupeřů a obsadili nakonec druhé místo. V play-off čekal na Plzeň nepříjemný celek ze Zlína. Rozhodnout se nakonec muselo až v sedmém zápase. Plzeň byla opět úspěšná. V semifinále už ale nestačila na rozjetou Kometu Brno a vypadla po prohře 4:1 na zápasy. I tak ale obsadila velmi slušné celkové třetí místo.